Laksespyd med broccoli-tabbouleh og myntedressing

23. juli 2020 af .

Foto: Columbus Leth

Det ser ekstra delikat ud, når du serverer laks på spyd med en lækker krydderiblanding. Som tilbehør får du opskriften på tabbouleh, der er en frisk salat inspireret af Mellemøsten.

Ingredienser

Udstyr

Udstyr
8 træ- eller grillspyd

Sådan gør du

Tænd ovnen på 200°.
Skær skindet af laksen, og skær laksekødet i store tern. Sæt laksestykkerne på 8 træspyd.
Rør olie, garam masala, chili og salt sammen i en skål, og pensl laksestykkerne med marinaden.
Læg laksespyddene på en bageplade med bagepapir, og bag dem i ovnen i 8-10 minutter, til de er gennemstegte.
Hæld couscoussen i en skål. Hæld kogende vand over, dæk skålen med husholdningsfilm, og lad den stå i 10 minutter. Løsn couscoussen med en gaffel.
Skyl broccoli, og kør den i en blender, til den er helt findelt. Skyl og hak forårsløg og persille fint. Skyl tomaterne, og skær dem i halve. Halvér granatæblet, og bank kernerne ud med bagsiden af en ske. Kassér de hvide hinder.
Vend broccoli, forårsløg, persille og tomater sammen med couscous, olie og citronsaft. Krydr med salt og peber. Anret salaten i en skål, og top med smuldret feta og granatæblekerner.
Hak mynten fint, og rør den sammen med yoghurt og citronsaft i en skål. Krydr med salt og peber.
Servér laksespyd med broccoli-tabbouleh og myntedressing.

Næringsindhold

Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.

Opskriften indeholder

  • Alkohol
  • Fisk
  • Gluten
  • Jordnødder
  • Laktose
  • Nødder
  • Skaldyr
  • Soja
  • Æg

Kostretning

  • Vegansk
  • Vegetarisk
  • Uden svinekød
  • Pescetarisk
Log ind
Ikke medlem? Opret bruger

Sidebar