Frikadeller og grønkålssalat med æble og figner
12. juli 2018
af
Mai Knauer.
Foto: Columbus Leth
Klassisk opskrift på små, lækre frikadeller serveret med en sprød salat bestående af sprød grønkål, syrlige æbler og friske figner. Dét er den ideelle hverdagsopskrift!
Bemærk
Hviletid, fars: 1 time.
Ingredienser
Sådan gør du
Rør kødet sammen med salt og rasp. Tilsæt æg og æggehvide, og rør godt.
Pil og hak løg og hvidløg fint, og rør det i farsen sammen med danskvand og mælk. Krydr med lidt mere salt og peber.
Stil farsen tildækket i køleskabet i 1 time.
Varm olie op på en pande. Tilsæt smør. Form frikadeller med en ske, og steg dem i ca. 5 minutter på hver side, til de er gyldne og gennemstegte.
Skyl grønkål, og fjern stokken. Hak grønkålen groft. Skyl æblerne, og skær dem i både uden kernehus.
Skyl fignerne, og skær dem i kvarte. Skræl gulerødderne, og skær dem i skiver.
Bland grønkål, æbler, figner og gulerødder i en skål.
Rør ingredienserne til dressingen godt sammen. Vend den i grønkålssalaten, og servér som tilbehør til frikadellerne sammen med godt brød.
Tip!
I mange supermarkeder kan du købe frisk grønkål, som allerede er skyllet og hakket – lige til at hælde direkte i salatskålen.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk