Tacos med svampe og queso
7. juli 2022
af
Louisa Lorang.
Foto: Columbus Leth
Queso er det spanske ord for "ost", og her får du den i en vegansk version. Ostesaucen smager tosset godt og kan også bruges som dip til tortillachips og sprøde grøntsager.
Ingredienser
Sådan gør du
Overhæld cashewnødderne med kogende vand i en skål, og lad dem trække i 5-10 minutter. Afdryp.
Blend cashewnødderne sammen med kogt gulerod og pillet hvidløg. Spæd med bouillon, og blend med næringsgær, spidskommen og cayennepeber. Smag quesoen til med eddike og salt.
Rens svampene, og skær dem i skiver. Steg dem i olie på en brandvarm pande i et par minutter, til de er gyldne og møre. Smag til med chipotle, sukker og salt.
Pil og hak løgene fint. Hak jalapeños og koriander groft.
Varm tortillaerne på en stor, tør pande, og hold dem lune i et rent viskestykke.
Fyld tortillas med svampe og queso. Top med løg, jalapeños og koriander, og servér straks med chilisauce og limebåde.
Tip!
Næringsgær (eller gærflager) er en super god smagsgiver - ikke mindst i det veganske køkken. Køb dem i helsekostbutikker.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk