Squash-røsti med feta og grøn perlebygsalat
1. juni 2018
af
Emma Martiny.
Foto: Nina Malling, Skovdal Nordic
Giv de klassiske røsti ekstra smag med lækker feta og saftig squash.
Ingredienser
Sådan gør du
Kog perlebyg i grøntsagsbouillon efter anvisningen på pakken. Riv skallen, og pres saften af citronen.
Bland kogt perlebyg med olivenolie, citronsaft, citronskal, salt og peber, og afkøl let.
Skyl og riv squash og kartoffel groft på et rivejern, og klem det meste af væden fra over håndvasken ved at knuge de revne grøntsager mellem hænderne. Pil løget, og riv det groft.
Bland løg, squash og kartoffel i en skål. Smuldr fetaen ned i skålen, og tilsæt æg, mel, bagepulver, salt og peber. Brug en gaffel eller dine hænder til at blande massen godt sammen.
Form flade bøffer, og steg dem gyldne i smør på en pande.
Hæld kogende vand over edamamebønnerne, så de tør op, og si vandet fra. Pil rødløget, og skær det i papirtynde skiver. Skær avocado i skiver.
Bland edamamebønner, rødløg, avocado og skyllet, tørret salat i perlebyggen, og vend rundt. Pynt med dild, og servér sammen med røsti.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk