Røget sild med røræg og radiser
1. juni 2018
af
Susanne Palmqvist.
Foto: Henrik Freek
Nyrøgede sild er en rigtig delikatesse. Spis dem evt. lunet i lidt alufolie med nylavet røræg, grønt og tykke skiver rugbrød. Uhm, det er godt!
Ingredienser
Sådan gør du
Pak evt. de røgede sild ind i alufolie, og lun dem kort tid på panden, i ovnen eller på grillen. Åbn dem i bugen, og pil forsigtigt rygbenet og alle de små ben ud. Brug en lille kniv.
Vend silden, så skindsiden nu er opad, og træk forsigtigt skindet af.
Skræl agurken, flæk den, og skrab kernerne ud med en ske. Skær agurken i skiver. Rens radiserne, og skyl salaten.
Fordel alt det grønne på tallerkner, og dryp med olie og citronsaft.
Pisk æggene sammen med mælk, karry og sennep, og vend klippet purløg i (gem lidt til pynt). Smelt smørret i en gryde, og kom æggemassen i, inden det bliver brunt.
Rør lige så stille i æggemassen, til den er næsten stivnet. Krydr med salt og peber.
Fordel røræg på tallerkenerne, og læg de røgede sild på. Drys med karse og klippet purløg, og servér med rugbrød til.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk
Se også: Opskriften til perfekte røræg