Rabarbersuppe med nøddemarengs

1. juni 2018 af .

Foto: Betina Hastoft

Frisk og sød rabarbersuppe med sprød marengs, du dypper i desserten.

Ingredienser

Sådan gør du

Rens rabarberstilkene, og skær dem i mindre stykker. Læg dem i en gryde sammen med stjerneanis, en flækket vaniljestang og sukker.
Hæld vand ved, og kog i 6 minutter, til rabarberne er møre.
Placér en si over en skål, og hæld grydens indhold over i sien. Pres væden ud af rabarberne med bag-siden af en ske. Hæld den siede rabarbersuppe tilbage i gryden.
Rør kartoffelmel og vand sammen i en kop. Hæld jævningen i suppen under omrøring, og rør, til den begynder at tykne. Herefter må suppen ikke bringes i kog, da den så vil klumpe.
Lad suppen blive iskold i køleskabet. Smag den kolde suppe til med friskpresset citronsaft.
Tænd ovnen på 175°. Pisk æggehviderne stive med en elpisker. Tilsæt flormelis lidt ad gangen, mens du pisker. Vend forsigtigt hasselnøddeflager i dejen.
Sæt toppe af nøddemarengsmassen på en bageplade med bagepapir. Bag dem ca. 15 minutter i ovnen. Afkøl dem på en bagerist.
Rens rabarberstilken, og skær den i lange strimler. Vend dem med sukker.
Anret suppen i dybe tallerkener, top med rabarberstrimler og evt. rød skovsyre, og byd hasselnøddemarengs til.

Tip!

Rabarbersuppen skal serveres iskold, så husk at sætte tid af til afkøling.

Næringsindhold

Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.

Opskriften indeholder

  • Alkohol
  • Fisk
  • Gluten
  • Jordnødder
  • Laktose
  • Nødder
  • Skaldyr
  • Soja
  • Æg

Kostretning

  • Vegansk
  • Vegetarisk
  • Uden svinekød
  • Pescetarisk
Log ind
Ikke medlem? Opret bruger

Sidebar