Pocheret æg med asparges, bacon og hollandaisesauce

1. juni 2018 af .

Foto: Columbus Leth

At lave en ægte hollandaise er ikke svært, men husk, at saucen ikke må bringes i kog.

Ingredienser

Sådan gør du

Bring en stor gryde med vand i kog. Skyl asparges, bræk de træede ender af, og kog dem i 2 minutter. Tag dem op, og hæld iskoldt vand over dem, så bevarer de sprødheden og den flotte grønne farve.
Hæld eddike i vandet i gryden. Sørg for, at vandet er lidt under kogepunktet. Slå 1 æg ud i en lille skål.
Brug en ske til at skabe en hvirvel i vandet, og hæld forsigtigt ægget i. Lad ægget pochere i ca. 4 minutter. Tag det op, og læg det i en skål med vand. Gentag med de andre æg.
Steg baconternene sprøde på en tør pande.
Klar smørret ved at smelte det ved lav varme. Brug kun det øverste gule lag, og kassér bundfaldet.
Pisk æggeblommer og citronsaft luftigt over vandbad. Tilsæt det klarede smør, lidt ad gangen (tilsætter du det for hurtigt, kan saucen skille). Fortsæt, til saucen har en tyk konsistens.
Smag til med mere citronsaft, salt og peber.
Varm æggene op i vandet lige før servering. Anret asparges og bacon på tallerkener. Læg forsigtigt de pocherede æg ovenpå.
Hæld hollandaisesauce over, og pynt evt. med kørvel. Servér med brød.

Næringsindhold

Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.

Opskriften indeholder

  • Alkohol
  • Fisk
  • Gluten
  • Jordnødder
  • Laktose
  • Nødder
  • Skaldyr
  • Soja
  • Æg

Kostretning

  • Vegansk
  • Vegetarisk
  • Uden svinekød
  • Pescetarisk
Log ind
Ikke medlem? Opret bruger

Sidebar