Oksebøffer med røsti og sprød salat med glaskål, rosenkål og æbler
10. august 2018
af
Marie Melchior.
Foto: Line Falck
Saftige ribeye-bøffer med sprød kålsalat. Prøv at bruge nogle lidt utraditionelle kåltyper i salaten. Glaskål er sødlige og saftige, mens rosenkål er sprøde og lidt bitre.
Ingredienser
Sådan gør du
Skræl kartoflerne, og riv dem groft. Pil og hak løget fint. Rør kartofler, løg, æg, salt og peber sammen.
Form kartoffelmassen til små, flade røsti, og steg dem i rigelig olie på en pande i 5-6 minutter på hver side, til de er gyldne og sprøde. Hold dem varme, til de skal serveres.
Rens glaskål, og skær den i tynde stave. Skyl rosenkål, skær bunden af, og del kålen i blade. Skyl æbler, og skær dem i tynde stave. Pres saften af citronen. Skræl og riv ingefær. Vend kål og æbler sammen med citronsaft, olie, ingefær, salt og peber i en skål.
Steg bøfferne på en meget varm (grill)pande i 4 minutter på hver side. Krydr med salt og peber.
Servér bøfferne med røsti og sprød salat.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk