Nuggets med squashpasta og avocadocreme
30. oktober 2020
af
Line Holt Nielsen.
Foto: Betina Hastoft
Hjemmelavede kyllingenuggets er en favorit hos både børn og voksne. Her får du en opskrift på sprøde nuggets med en krydret panering. Vi foreslår derfor, at du spiser dem sammen med en dejlig frisk og let syrlig avocadocreme.
Ingredienser
Sådan gør du
Bland mel, cayennepeber, salt og peber i en dyb tallerken.
Pisk ægget let. Pil og pres hvidløg, og bland det med sammenpisket æg i en anden dyb tallerken.
Knus cornflakes, f.eks. ved at lægge dem i en frysepose og banke på den. Læg de smuldrede flager i en tredje dyb tallerken.
Skær kylling i passende stykker, og vend dem med først i melblandingen, dernæst i sammenpisket æg, og til sidst med de knuste cornflakes.
Smelt en god klump smør på en pande, og lad det bruse af. Tilsæt olivenolie, og steg de panerede kyllingestykker ved middelhøj varme 4-5 minutter på hver side, til de er sprøde og gyldne.
Skyl squash, og riv dem til lange strimler med en gulerodsskræller. Du kan også bruge en spirali-maskine, hvis du har sådan én.
Kog pasta efter anvisning på pakken. Lad den afdryppe i et dørslag, og vend den varme pasta med squash.
Skrab avocadokødet ud med en ske. Brug en gaffel til at mose det, sammen med citronsaft. Tilsæt presset hvidløg, og smag til med salt og peber. Rør ærter i, og mos dem let, så du får en creme med en grov konsistens
Vend pastablandingen med avocadocremen, og servér med kyllingenuggets.
Tip!
Du kan mikse klassisk båndpasta med squashstrimler, sådan som der står i opskriften, eller du kan nøjes med den ene type og fordoble mængden.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk