Nemme kokosmakroner med citron og vanilje
1. juni 2018
af
Camilla Biesbjerg Markussen.
Foto: Betina Hastoft
Kokosmakroner kan laves på mange måder – her får du den nemme version med kondenseret mælk i stedet for æg. Skal det være ekstra lækkert, kan dejen tilsættes 100 g revet marcipan.
Bemærk
Hviletid på køl: 1 time.
Ingredienser
Sådan gør du
Flæk vaniljestangen, skrab kornene ud, og bland dem i flormelissen. Bland kondenseret mælk, kokosmel, vaniljeflormelis, citronsaft og fintrevet citronskal sammen i en skål til en fast masse.
Sæt skålen på køl i 1 time, så kokosmassen bliver fast og nemmere at arbejde med.
Tænd ovnen på 175°. Form kokosmassen til små, ensartede toppe, og sæt dem på en bageplade med bagepapir. Bag dem i ovnen i ca. 10 minutter, til toppen er let gylden – hold godt øje med dem undervejs, så de ikke pludselig bliver for mørke.
Lad kokosmakronerne køle helt af på en bagerist.
Smelt chokoladen forsigtigt over vandbad. Dyp bunden af hver kokosmakron i den smeltede chokolade, og stil dem med bunden opad på et stykke bagepapir, til chokoladen er størknet.
Tip!
Hvis du opbevarer kokosmakronerne i en lufttæt beholder i køleskabet, kan de holde sig i op til 1 uge.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk