Marcipanhjerter med citron og hvid chokolade
1. juni 2018
af
Camilla Biesbjerg Markussen.
Foto: Betina Hastoft
Hvad hjertet er fuldt af, løber munden over med, siges det. Og når det er noget så sødt og lækkert som marcipan, der udgør kernen, kan det kun være godt.
Ingredienser
Udstyr
lille hjerteformet udstikker
Sådan gør du
Pres saften og riv skallen af citronen. Riv marcipanen groft på et rivejern, og ælt den sammen med flormelis, citronsaft og fintrevet citronskal i en skål.
Sæt massen i køleskabet i 30 minutter.
Rul marcipanmassen ud i ½ cm’s tykkelse med en kagerulle på et bord drysset med flormelis. Stik marcipanen ud med hjerteformen.
Hak chokoladen, og smelt ⅔ af den i en skål over vandbad. Tag skålen fra varmen, og rør den sidste ⅓ af den hakkede chokolade i den smeltede chokolade.
Overtræk marcipanhjerterne med chokoladen, læg dem på et skærebræt med bagepapir, og drys med finthakkede mandler og fintrevet citronskal. Lad dem størkne. Opbevar på køl i en beholder med låg.
Tip!
Erstat citronsaft og -skal med appelsin, eller brug friskpresset hindbærsaft, og pynt med frysetørrede hindbær.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk
Se også: Opskrift på hjemmelavet marcipan