Kokosis med kokosflager
1. juni 2018
af
Mai Knauer.
Foto: Columbus Leth
Drøm dig til varmere himmelstrøg med en skøn kokosis.
Bemærk
Frysetid: 3 timer.
Ingredienser
Udstyr
en bageform, 1 l
Sådan gør du
Pisk æggeblommer og sukker sammen i en skål med en elpisker, til du får en let, luftig og cremet masse.
Flæk vaniljestangen, og læg den i en gryde sammen med fløde og mælk. Bring gryden i kog, og hæld den varme blanding i æggemassen i en tynd stråle, mens du pisker godt.
Hæld det hele tilbage i gryden, og kog ved svag varme under konstant piskning, til blandingen får en cremet konsistens. Tilsæt kokosmel.
Hæld blandingen i en bageform, læg alufolie over, og sæt formen i fryseren. Rør i isen hver halve time, og frys den i mindst 3 timer.
Rist kokosflagerne let på en tør pande, og lad dem køle af. Servér isen med ristede kokosflager på toppen.
Tip!
Hvis du beklæder bageformen med husholdningsfilm, er det nemmere at vende den færdige is ud af formen.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk