Kartoffelsalat med pocherede æg

12. oktober 2018 af .

Foto: Columbus Leth

En dejlig kartoffelsalat toppet med et smukt pocheret æg. En let salat med stor mæthedsfornemmelse.

Ingredienser

Sådan gør du

Skrub kartoflerne, og kog dem møre i letsaltet vand. Afkøl kartoflerne let ved at overhælde dem med koldt vand, og pil dem. Skær dem i halve.
Skyl asparges, og bræk den nederste, træede ende af. Skyl og snit sukkerærter. Pil løget, og hak det fint. Vend det hele sammen, og drys med hakkede krydderurter. Dryp olie og eddike over, og krydr med salt og peber. Lad kartoffelsalaten trække indtil servering.
Bring en gryde med vand i kog. Tilsæt salt og eddike. Slå 1 æg ud i en lille skål. Skru ned for varmen, så vandet ikke koger længere. Skab en hvirvel ved at røre i vandet med et piskeris eller en grydeske, og hæld forsigtigt ægget i vandet.
Hvis ægget ikke samler sig, så skub det sammen med en grydeske.
Lad det pochere i 4-5 minutter. Tag det op, og læg det på den portionsanrettede kartoffelsalat. Pynt med rødbedeblade. Gentag processen med de resterende æg.

Næringsindhold

Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.

Opskriften indeholder

  • Alkohol
  • Fisk
  • Gluten
  • Jordnødder
  • Laktose
  • Nødder
  • Skaldyr
  • Soja
  • Æg

Kostretning

  • Vegansk
  • Vegetarisk
  • Uden svinekød
  • Pescetarisk
Log ind
Ikke medlem? Opret bruger

Sidebar