Kanel-semifreddo med chokolade og valnødder
4. marts 2022
af
Pernille Skjødt.
Foto: Columbus Leth
Semifreddo betyder "halvfrossen", og den nemme dessert er proppet med julesmag.
Bemærk
Frysetid: 3-4 timer
Ingredienser
Sådan gør du
Del æggene i blommer og hvider i hver sin skål. Hak chokoladen groft, og smelt den i en skål over vandbad.
Pisk æggeblommer og 50 g sukker med en elpisker, til det er lyst og luftigt. Pisk æggehviderne stive med en elpisker, og tilsæt 50 g sukker undervejs. Pisk til marengskonsistens. Pisk fløden til skum med en elpisker i en skål.
Vend piskede æggeblommer med smeltet chokolade, kakao, kanel, kardemomme og fintrevet appelsinskal. Vend derefter forsigtigt flødeskum i blandingen og til sidst de stiftpiskede æggehvider.
Hæld semifreddoen i en fryseegnet form, og sæt den i fryseren i 3-4 timer, til konsistensen er fast.
Tag semifreddoen ud af fryseren 20-30 minutter før servering, så den ikke er stenhård.
Hak chokolade og valnødder groft. Skyl æblet, og skær det i små tern. Drys blandingen over semifreddoen sammen med flydende honning. Smager skønt til en kop kaffe eller chai.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk