Julelagkage med frosting og brunkagestjerner
Flot julelagkage med smørcreme og fin pynt. Stjernerne stråler flot på toppen, men de gemmer sig også mellem de lækre lag af hvid frosting som en julekrydret overraskelse.

31-60 min.
(1)
25. januar 2019 af Camilla Biesbjerg MarkussenFoto: Colombus Leth
Bemærk:Afkøling: I alt mindst 5 timer (gerne natten over). Bagetid: I alt 1 time.
Ingredienser
personer
Lagkagebunde med æble
- æg
- 4
- brun farin
- 150 g
- sukker
- 175 g
- hvedemel
- 225 g
- bagepulver
- 1½ tsk.
- vaniljesukker
- 1 tsk.
- stødt kanel
- 2½ tsk.
- stødt ingefær
- 1 tsk.
- salt
- ½ tsk.
- æbler
- 3
- solsikkeolie
- 2 dl
Brunkagestjerner
- brun farin
- 75 g
- mørk sirup
- 125 g
- smør
- 75 g
- stødt kanel
- 2 tsk.
- stødt ingefær
- 1 tsk.
- stødt nellike
- ½ tsk.
- natron
- 1 tsk.
- æg
- 1
- hvedemel
- 300 g
Hvid flødefrosting
- vaniljestænger
- 1
- blødt smør
- 200 g
- flormelis
- 300 g
- flødeost naturel
- 150 g
- usprøjtet citroner
- 1
- spiseligt guldstøv
Udstyr
- 2 små springforme, ca 18 cm i diameter
- stjerneformede udstikkere i forskellige størrelser
Sådan gør du
Brunkagestjerner
Smelt brun farin, sirup og smør sammen i en gryde ved lav varme. Rør krydderier og natron i. Tag gryden af varmen, og afkøl massen, til den er lun. Rør æg og mel i, og ælt dejen sammen, til den er jævn og glat. Pak dejen ind i husholdningsfilm, og læg den i køleskabet i mindst 4 timer eller gerne til næste dag.
Tænd ovnen på 200°. Ælt hurtigt brunkagedejen igennem, og rul den ud med en kagerulle på et meldrysset bord i ½ cm’s tykkelse. Stik dejen ud i stjerner i forskellige størrelser med kageudstikkerne, og læg dem på 2 bageplader beklædt med bagepapir.
Sæt 1 plade i ovnen ad gangen, og bag kagerne i 8 minutter pr. plade, til de er let gyldne. Afkøl kagerne helt på en rist, og opbevar dem i en lufttæt kagedåse.
Lagkagebunde med æble
Tænd ovnen på 185°. Beklæd springformene med bagepapir. Pisk æg, brun farin og sukker luftigt med en elpisker. Rør mel, bagepulver, vaniljesukker og krydderier i æggemassen. Skyl æblerne, og riv dem på den grove side af et rivejern. Rør revne æbler og solsikkeolie i dejen.
Fordel dejen til lagkagebundene i springformene, og bag dem i ovnen i ca. 40 minutter, til de er gennembagte. Stil formene på en rist, og lad kagerne køle helt af.
Hvid flødeostefrosting
Flæk vaniljestangen, og skrab kornene ud. Pisk smør, flormelis og vaniljekorn godt sammen med en elpisker. Tilsæt flødeost, og pisk i ca. 5 minutter, til frostingen er let og luftig. Riv skallen, og pres citronen. Smag frostingen til med friskpresset citronsaft og lidt fintrevet citronskal.
Skær de afkølede kager igennem på den vandrette led, så du får i alt 4 lige tykke lagkagebunde. Læg 1 lagkagebund på et kagefad, og smør et lag flødeostefrosting på. Knus lidt af brunkagestjernerne til krummer, og drys krummerne over frostingen. Læg den næste kagebund ovenpå, og gentag med et lag frosting og knuste brunkagestjerner.
Fortsæt, til alle 4 bunde er stablet. Brug en paletkniv til at smøre resten af frostingen ud på kagens sider, så man stadig kan se lidt af lagkagebundene. Stil kagen på køl i mindst 1 time. Pynt kagen med hele og knuste brunkagestjerner og evt. guldstøv
Næringsindhold
Allergener
Kostretning
Bedøm denne opskrift
Vælg det ønskede antal stjerner