Frikadeller og sprød kartoffelsalat med mormordressing
1. juni 2018
af
Camilla Biesbjerg Markussen.
Foto: Betina Hastoft
En rigtig klassiker: Frikadeller og kartoffelsalat med ægte mormordressing. En ret, de fleste vil elske.
Ingredienser
Sådan gør du
Skrub kartoflerne, og læg dem i en gryde med letsaltet vand, der lige netop dækker. Kog dem i 7-8 minutter, sluk for varmen, og lad kartoflerne trække i vandet i 8 minutter. Hæld vandet fra, afkøl kartoflerne, og skær dem i tykke skiver.
Skyl spidskålen, og snit den fint. Rens radiserne, og skær dem i tynde skiver. Hak dilden groft.
Pres saften af citronen. Rør fløde, sukker og citronsaft sammen, og lad det stå lidt, til fløden tykner. Smag til med salt og peber. Vend dressingen sammen med kartofler, spidskål, radiser og dild, og lad kartoffelsalaten trække, mens du laver frikadellerne.
Rør det hakkede kød grundigt med salt og peber. Pil løget, og riv det groft. Rens forårsløg, og hak dem fint. Rør kødet sammen med løg, forårsløg, æg og havregryn, og tilsæt mælk lidt ad gangen, til farsen er blød, men alligevel så fast, at den kan formes. Form farsen til frikadeller med en spiseske, og steg dem i smør eller olie på en pande, til de er gyldne og gennemstegte.
Skær citron i både. Servér frikadellerne til kartoffelsalaten, og byd citronbåde til.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk