Focaccia med fersken, mozzarella og rosmarin
1. juni 2018
af
Gitte Heidi Rasmussen.
Foto: Betina Hastoft
De søde stenfrugter er ikke normalt en del af et focacciabrød, men giver her et saftigt brød med skøn smag og et flot farvespil.
Bemærk
Hævetid: I alt 1½ time.
Ingredienser
Sådan gør du
Rør gæren ud i lunkent vand, og tilsæt salt og manitobamel. Tilsæt hvedemelet lidt ad gangen, og ælt dejen godt igennem, til den et glat og smidig. Lad dejen hæve tildækket i skålen et lunt sted i 1 time.
Ælt dejen kort igennem, og rul eller stræk den ud til et stort, ovalt fladbrød med en jævn overflade. Drys bagepladen, der hører til bagestenen, med mel (bagepapir vil brænde). Læg focacciadejen på bagepladen.
Skyl fersknerne, skær dem i både, og tryk dem ned i dejen med håndfladen. Riv mozzarella i mindre stykker, og fordel den oven på dejen. Drys med plukket rosmarin og salt, og dryp med olivenolie. Lad brødet hæve i 30 minutter.
Placér bagestenen på en rist i en varm kuglegrill med tilhørende låg, og varm stenen op til ca. 225°.
Sæt pladen med brødet på bagestenen, og luk grillen. Bag brødet i 15-20 minutter. De sidste 5 minutter fjerner du bagepladen og bager brødet direkte på bagestenen.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk
Bliv inspireret: De lækreste focaccia