Falafler med melonsalat
1. juni 2018
af
Ditte Ingemann.
Foto: Ditte Ingemann
Den søde melon klæder den salte ost, og med sprøde falafler til kan du ikke drømme om mere – bortset fra måske lidt mere sol og en feriedag.
Bemærk
Udblødningstid, kikærter: Natten over.
Ingredienser
Sådan gør du
Læg kikærterne i blød natten over. Hæld vandet fra, og skyl kikærterne i koldt vand.
Pres saften af citronen. Blend kikærterne i en foodprocessor sammen med de øvrige ingredienser (på nær olie) til en ensartet masse. Hvis blandingen virker for tør, så tilsæt lidt vand. Hæld olie i en dyb pande, så det går et par cm op, og varm den op.
Form små aflange falafler af kikærtemassen. Steg dem i den varme olie i ca. 2-3 minutter på hver side, til de er gyldne og sprøde.
Skær vandmelon ud i små tern, eller lav kugler med et parisiennejern. Skyl og halvér cherrytomaterne, og bland med vandmelon i en skål.
Pil og hak rødløg fint. Hak mynte fint. Vend rødløg og mynte i salaten. Smuldr feta henover, og drys med nigellafrø.
Pres saften af citronen. Rør tahin sammen med yoghurt, citronsaft, fintrevet hvidløg og olie, og smag til med salt.
Servér de lune falafler med melonsalat og tahincreme og evt. lunede pitabrød.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk