Blondie med dronningemandler
30. juli 2019
af
Emma Martiny.
Foto: Winnie Methmann
Den yndige blondie med lyserøde dronningemandler pynter på påskebordet, men egner sig også fortrinligt som "tag med kage", da den sagtens kan bages dagen før servering.
Ingredienser
Udstyr
1 form på 20x30 cm
Sådan gør du
Tænd ovnen på 175°. Smelt smør og chokolade i en gryde ved svag varme.
Pisk æg og sukker sammen, til det er luftigt. Tilsæt mel, og pisk igen. Vend smeltet smør og chokolade i blandingen. Riv marcipan på den grove side af et rivejern, og rør det i dejen.
Fordel dejen i et ildfast fad beklædt med bagepapir. Hak dronningmandlerne groft, og drys dem over. Bag kagen i ovnen i ca. 30 minutter, til den er gylden på toppen.
Tip!
En blondie er den lyse udgave af en brownie, og den bliver altså bagt med lys chokolade i stedet for mørk. Hvis du bedre kan lide en mørk version, skal du bare bruge en anden type chokolade, men i så fald skrue en anelse op for sukkermængden, da hvid chokolade er sødere end mørk.
Næringsindhold
Opskriftens indhold af næringsstoffer, allergener m.v. er vejledende.
Opskriften indeholder
- Alkohol
- Fisk
- Gluten
- Jordnødder
- Laktose
- Nødder
- Skaldyr
- Soja
- Æg
Kostretning
- Vegansk
- Vegetarisk
- Uden svinekød
- Pescetarisk